Německo

RYCHLÁ FAKTA

  • OFICIÁLNÍ NÁZEV: Spolková republika Německo
  • FORMA VLÁDY: Spolková republika
  • HLAVNÍ MĚSTO: Berlín
  • POPULACE: 80 457 737
  • OFICIÁLNÍ JAZYK: Němčina
  • MĚNA: Euro
  • ROZLOHA: 349 223 km2
  • DŮLEŽITÉ ŘEKY: Rýn, Labe, Mohan, Dunaj

Jako největší evropská ekonomika a druhý nejlidnatější národ (po Rusku) je Německo klíčovým členem ekonomických, politických a obranných organizací kontinentu. Evropské mocenské boje ponořily Německo do dvou zničujících světových válek v první polovině 20. století a v roce 1945 opustily zemi okupovanou vítěznými spojeneckými mocnostmi USA, Velké Británie, Francie a Sovětského svazu. S příchodem studené války , v roce 1949 vznikly dva německé státy: západní Spolková republika Německo (SRN) a východní německá demokratická republika (NDR). Demokratický SRN se začlenil do klíčových západních ekonomických a bezpečnostních organizací, ES (nyní EU) a NATO, zatímco komunistická NDR byla členem Varšavského paktu. Úpadek SSSR a konec studené války umožnil německé sloučení v roce 1990. Od té doby Německo vynaložilo značné finanční prostředky na zvýšení produktivity na východ a mezd na západní úroveň. V lednu 1999 zavedlo Německo a dalších 10 zemí EU společnou evropskou měnu euro.

ZEMĚPIS

Německé střední a jižní regiony jsou typické zalesněnými kopci a horami proříznuté údolími Dunaje, Mohanu a Rýna. Na severu se krajina rozlévá do široké roviny, která se táhne k Severnímu moři. Mezi těmito extrémy je Německo zemí neuvěřitelné rozmanitosti.

Německo hraničí s devíti sousedy, což je více než kterákoli jiná evropská země.
Výčet sousedních zemí s uvedením délky společné hranice:
Rakousko 801 km, Belgie 133 km, Česká republika 704 km, Dánsko 140 km, Francie 418 km, Lucembursko 128 km, Nizozemsko 575 km, Polsko 467 km, Švýcarsko 348 km

Největší a nejznámější zalesněná oblast Německa, Černý les je na jihozápadě poblíž švýcarských hranic. Toto hornatá oblast, plná borovic a jedlí je prameništěm Dunaje, jedné z nejdelších řek Evropy.

LIDÉ A KULTURA

Dnes téměř každý desátý Němec pochází ze zahraničí. To je více než kdykoli v historii. Největší menšinou jsou Turci, kteří zde začali pracovat v 50. letech 20. století. Asi dvě třetiny Němců jsou křesťané.

Německo je nazýváno „zemí básníků a myslitelů“. Němci jsou slavní ve všech formách umění, ale zejména v klasické hudbě. Mezi slavné německé skladatele patří Bach, Brahms, Schumann, Wagner a Beethoven.

DĚJINY

Lidé se usadili v severní Evropě asi před 10 000 lety, po skončení poslední doby ledové. První lidé, kteří mluvili jazykem podobným moderní němčině, pravděpodobně žili v oblasti asi před 5 000 lety. 

Počátky Německa byly směsicí malých států ovládaných vévody a králi. V roce 1871 však byla země prostřednictvím síly a spojenectví sjednocena politikem jménem Otto von Bismarck.

Na konci 19. století Německo začalo soutěžit s dalšími evropskými zeměmi o založení kolonií v Africe a Asii. Tato napětí vedla k první světové válce v roce 1914. Německo a jeho spojenci prohráli válku s Británií , Francií a Spojenými státy .

Adolf Hitler a jeho nacistická strana přišli k moci v roce 1933 a slibovali, že se Německo opět stane skvělým. V roce 1939 Hitler napadl Polsko a začal druhou světovou válku. Válka skončila v roce 1945 porážkou Němců a Hitler spáchal sebevraždu.

Po druhé světové válce bylo Německo rozděleno na západ a východ. Země se stala hranicí mezi Sovětským svazem spolu s jeho následovníky a západními mocnostmi. V roce 1989 Východní Německo otevřelo své hranice a studená válka skončila.

Také by vás mohlo zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *