Kolín nad Rýnem – kulturní perla Evropy
Kolín nad Rýnem, který je čtvrtým největším městem v Německu, je uměleckou a kulturní metropolí mezinárodního renomé: 42 muzeí, jako třeba Muzeum Ludwig, které vlastní největší sbírku pop artů mimo USA, nová kulturní čtvrť v Neumarktu a 120 galerií s nejširší paletou sbírek ze všech období svědčí o kolínské reputaci jakožto centra umění a kultury. Kolín nad Rýnem má také velmi aktivní divadelní scénu.
KOLÍNSKÁ KATEDRÁLA
Nádherná kolínská katedrála se vznáší nad střechami a komíny města. Funguje nejen jako orientační bod, ale je také pýchou obyvatel Kolína nad Rýnem. Je vidět z téměř všech míst v centru města a z mnoha dalších. Panorama města má dominantní dvojici gigantických věží katedrály od jejího dokončení v roce 1880. Její stavba trvala déle než 600 let a jedná se o druhý nejvyšší kostel v Německu a třetí na světě. Severní věž měří 157,38 m a je o 7 cm vyšší než jižní věž. Katedrála je stále druhou nejvyšší budovou v Kolíně nad Rýnem po telekomunikační věži. Jeho rozloha je stejně tak působivá. S celou délkou katedrály 145 metrů a křížovou lodí 86 metrů – pro srovnání, fotbalové hřiště je „pouze“ přibližně 100×70 metrů. Celková plocha katedrály měří téměř 8 000 metrů čtverečních a pojme více než 20 000 lidí. Mezi oblíbenou zábavu návštěvíků patří hledání bizardních soch na katedrále. Věřte, nebo ne, ale můžete zde najít například sochu tzv. „podkuřovače“ tedy muže, který má stažené kalhoty, na celý svět vystrkuje svou zadnici a u toho se orálně uspokojuje. Tato soška podepírá sochu arcibiskupa a je proto asi na snadě co chtěl autor „podkuřovače“ naznačit. Najdete ji i Vy?
STARÉ MĚSTO
Během druhé světové války bylo zničeno přibližně 72 procent Kolína. Centrum města, plné suti, připomínalo strašlivé bojiště – malebná část Starého Města byla zničena téměř úplně a musela být velmi draze přestavěna. Rýnské panorama Starého Města s katedrálou, římským kostelem Groß St. Martin (Velký sv. Martin) a historickou radnicí se v průběhu let stalo velmi populární po celém světě. Procházka úzkými, dlážděnými uličkami vás zavede zpět do dob dávno minulých.
ZÁMKY LÁSKY
Už několik let jsou zámky lásky považovány za jednu z nejkrásnějších kolínských tradic. Jako důkaz své lásky páry zamykají visací zámky na zábradlí na mostě Hohenzollern, aby jejich láska vydržela na věky a pak hodí klíč do řeky Rýn níže.
Říká se, že tento romantický zvyk vznikl v Itálii. Spolu s visacími zámky ve všech barvách a tvarech jsou na mostě také různé varianty zámků a řetězů pro jízdní kola. Mnoho z nich bylo předem upraveno právě pro tento účel, často jsou ryté, malované, nebo zdobené nálepkami. Odborníci odhadují, že zámky na mostě Hohenzollern váží více než dvě tuny.
ZOO
Zoo v Kolíně nad Rýnem byla založena v roce 1860 a je jednou z nejstarších, ale zároveň také jednou z nejmodernějších, zoologických zahrad. V žádné jiné ZOO nelze sledovat vývoj zoologických zahrad v průběhu let tak jasně jako právě v Kolíně nad Rýnem. Setkáte se zde s budovami začínajícími od zvěřinců 19. století po přírodní rezervaci 21. století, od maurského domu pro slony, ptačí voliéry ve styl ruské baziliky z 19. století, až po ostrov opic vytvořený ve stylu Hagenbeck, nebo moderní přírodní světy, jako je deštný prales.
Přeměna starého ptačího domu na jihoamerický dům pro primáty ukazuje, že tradice a pokrok se v žádném případě nesmí vzájemně vylučovat. Moderní sloní park poskytuje slonům této ZOO největší prostor na sever od Alp.
VIRTUÁLNÍ PROJÍŽĎKA HISTORICKÝM KOLÍNEM
Ponořte se do historického Kolína a zažijte život na začátku 20. století všemi svými smysly díky virtuální realitě. Cestujte zpět v čase, abyste byli svědky této zlaté éry kolínské historie! Připravte se na nezapomenutelný zážitek!
V replice první elektrické tramvaje se můžete plně ponořit do živé historie pomocí náhlavní soupravy pro virtuální realitu. Vydejte se na 15-ti minutový výlet po starém Kolíně nad Rýnem, v jeho plné kráse tak jak vypadal před oběma světovými válkami. Užijte si 360 ° panoramatický výhled z místa přímo vedle řidiče tramvaje. Pocit jemného vánku a plynulých vibrací tramvaje, vznášejících se v památkách a zvucích minulosti, můžete obdivovat nejen ohromující architekturu, ale stát se svědkem tohoto období se vší parádou.
MUZEA
Jedním z nejznámějších kolínských muzeí je muzeum Ludwig, které je jedním z deseti městem provozovaných muzeí. V tomto městě je ale také mnoho církevních a soukromých muzeí.
Muzeum Ludwig
Roy M Lichtenstein, M-Maybe, Brillo Boxes od Andyho Warhola a nebo Okno restaurace George Segala, všechny ikony amerického pop artu, byly dokončeny, když v roce 1969 dorazili jako zápůjčka do muzea Wallraf-Richartz. Zasloužili se o to Peter a Irene Ludwigovi, kteří sestavili největší sbírku pop art mimo USA. Muzeum Ludwig se věnuje modernímu umění od počátku 20. století.
Wallraf-Richartz-Museum
700 let nadčasového umění v jednom muzeu. Fondation Corboud je jednou z největších tradičních obrazových galerií v Německu. Můžete zde vidět oltáře a kříže ze středověku i portréty z 18. a 19. století.
Muzeum Römisch-Germanisches
Römisch-Germanisches Museum podává působivou zprávu o historii Římanů podél Rýna. Vrcholem je stará mozaika Dionysos, která se táhne přes celé spodní patro. Muzeum Römisch-Germanisches, postavené nad římskou městskou vilou se světoznámou mozaikou Dionýsa, obsahuje příklady umění, kultury a každodenního života v římském a raně středověkém Kolíně
Kolumba – Diecézní muzeum
Muzeum umění arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem se nachází v troskách kostela a vystavuje jednu z nejstarších sbírek náboženského umění. Muzeum umění arcidiecéze Kolína nad Rýnem, původně založené v roce 1853, nese od roku 2004 jméno svého nového umístění uprostřed zříceniny pozdně gotického farního kostela sv. Kolumba.
NĚMECKÉ SPORTOVNÍ A OLYMPIJSKÉ MUZEUM
Německé sportovní a olympijské muzeum v centru Kolína nad Rýnem představuje svět sportu od starověku až po současnost na rozloze větší než 2 000 m². V historické celní budově na břehu Rýna můžete zažít fascinující cestu přes 2500 let sportu a olympijské historie s jedinečnými exponáty od starořecké atletiky po profesionální sport 21. století.
V Německém sportovním a olympijském muzeu na vás čeká živá a mnohostranná výstava. Z kolekce více než 120 000 exponátů bylo vybráno více než 2 000 originálních předmětů: fotbalové boty „Kaiser Franz“, tenisové rakety Boris Beckera, boxerský prsten mistra světa Maxe Schmelinga, formule Benetton Renault Michaela Schumachera, míč házenkářských mistrů světa 2007 a mnohem, mnohem více.
NOČNÍ ŽIVOT PRO GAYE A LESBY
Každý desátý obyvatel Kolína nad Rýnem je přitahován stejným pohlaví. Obrovský počet gay a lesbických barů, kaváren, restaurací a klubů ukazuje, jak důležitá a zakořeněná scéna vznikla v Kolíně nad Rýnem.
V pozdní noci se mnoho gayů setkává v jednom z barů kolem Schaafenstraße , kde se mohou lidé na několik hodin ztratit. To je důvod, proč místní obyvatelé láskyplně označili tuto oblast za „Bermudský trojúhelník“. Popíjejte exotické koktejly v barech „Iron“, „Maxbar“ nebo „Ixbar“, ochutnejte populární „Mumu Saft“ v baru „Die Mumu“, odbočte do „Exile on Mainstreet“ nebo pijte Kölsch ( Kolínské pivo) až do časných ranních hodin v „Ex-Corner“.
Starší muži se budou těšit zejména na Altstadt (Staré Město), na útulné pivnice „Coxu“, „Hombresu“, „Barcelonu“ nebo „Baustelle 4U“, při dobrodružných výletech do „Boners“ nebo „Station 2b“. Mladší generace se shromažďuje v “Venue”, “Clip” nebo nedávno zrekonstruovaném “LeCarrousel”, nejstarším gay baru ve městě. Populární alternativou lesbiček a jejich multisexuálních přátel je „Blue Lounge“ na Mathiasstraße s rušnými večírky.
V severní části centra města je také malá, ale pěkná scéna kolem Ebertplatzu. V útulné atmosféře mohou lidé stolovat v „Zum Köbes“, hlavně ženy se setkávají, aby jedly a sledovaly nedělní televizní detektivky v „Gezeiten“.
MUZEUM ČOKOLÁDY
Stejně jako loď ze skla a kovu se muzeum čokolády nachází v přístavu Rheinau, přímo před starým městem, v blízkosti kolínské katedrály.
Dominantou Chocolate Museum je čokoládová fontána. Fontána byla postavena speciálně pro muzeum, umělecká struktura plná 200 kg horké, tekuté čokolády. Mistři čokolatiéři pro vás připravili třímetrovou čokoládovou fontánu, v které můžete ochutnat čerstvou mléčnou čokoládu Lindt.
Čokoládová fontána a továrna na čokoládu
Muzeum však také vyrábí svou vlastní čokoládu a čokoládová fontána není jediným lákadlem. Stroje s prosklenou stranou umožňují krok za krokem sledovat výrobní proces čokolády. V Muzeu čokolády mohou hosté vidět, jak tato lahodná čokoláda vzniká z kakaových bobů. Můžete si zde prohlédnout také výrobu klasických čokoládových, výrobu lanýžů a výrobu dutých figurek. V této malé výrobě se denně zpracovává asi 400 kg čokolády.
Nejnovější komentáře