Hamburk (Hamburg)

Každá loď dostává zvláštní pozdrav

Po proudu řeky směrem z Hamburku ve městě Wedel leží Willkomm-Höft – „vítací bod“ pro lodě, které přijíždějí nebo opouštějí přístav v Hamburku. Každý den je zde přivítáno více než 50 lodí hraním státní hymny země, v níž je loď registrována, nebo rozloučením zvednutím signální vlajky UW, aby popřáli odplouvající lodi šťastnou plavbu. Šest vítacích kapitánů, kteří obsluhují vítací bod, si může vybrat ze sbírky 152 národních hymen a připravených pozdravů v jazyce každé námořnické země na světě.

Má nejvíce mostů ze všech měst na světě

Při představě města s mnoha mosty si většina vybaví ostrovy v Benátkách nebo krásné amsterdamské kanály. Ale ve skutečnosti je to Hamburk, který má více mostů než kterékoli jiné město na světě – ačkoli nikdo neví, kolik přesně, zdroje uvádějí počet mezi 2 300 a 2 500. Mezi ně patří silnice, železnice a lávky, mosty táhnoucí se přes řeky, kanály a silnice. Některé z nejmalebnějších mostů najdete ve skladové čtvrti Speicherstadt a podél jezera Alster.

Hamburg kanál
Hamburg kanál

Labutě u jezera Alster mají svého otce

Krásné jezero Alster v centru Hamburku je známé díky pobytu více než 100 labutí. O tyto ptáky se stará Schwanenvater  doslova „otec labutí“. Tato pozice hajného existuje již od sedmnáctého století a je jedním z nejstarších vládních zaměstnání na světě. Jedním z jeho hlavních úkolů je doprovod labutí z jejich letních čtvrtí u jezera Alster do jejich zimních čtvrtí v menším Eppendorferu Mühlenteichovi, který je chráněn před mrazem. Po více než tři století znamená návrat labutě do Alster začátek jara v Hamburku.

Byla zde založena první moderní zoologická zahrada na světě

V roce 1907 založil Carl Hagenbeck Jr. Tierpark Hagenbeck. V té době to bylo něco nevídaného protože ZOO byla bez klecí, což do té doby neměla žádná jiný ZOO na světě. Zvířata byla držena v otevřených prostorách obklopených příkopy, což jim poskytovalo přirozenější prostředí, ve kterém se mohli volně pohybovat. Dnes tento design preferují zoologické zahrady po celém světě. Tierpark Hagenbeck zůstává jedinou velkou, soukromou ZOO v Evropě a je v současné době pod vedením šesté generace Hagenbecků. 

Pro ženy je ulice uzavřená … pokud nejsou prostitutky

Herbertstraße v okrese St. Pauli je známá ze dvou důvodů. Za prvé je to nejkratší ulice Hamburku. Za druhé, je to nejznámější ulice města.  Zatímco u mužů, je to docela populární turistický objekt, ženy zde nejsou vítány a prostitutky je okamžitě vyženou.

Beatles zahájili svou kariéru v Hamburku

Pár ulic od Herbertstraße je Beatles-Platz, pojmenovaný na počest skupiny, jejíž sláva vyrostla později v klubech kolem Reeperbahn. Když se reportér jednou zeptal, jaké to bylo v Liverpoolu, říká se, že John Lennon odpověděl: „Já jsem nevyrostl v Liverpoolu, vyrostl jsem v Hamburku.“ Mladí a nezkušení Beatles hráli v Hamburku v letech 1960 až 1962 odhadem 273 nocí. Právě v Hamburku si vycvičili hudební a textové dovednosti, které jim umožnily stát se nejoblíbenější kapelou své doby.

...

Najdete zde největší japonskou zahradu v Evropě

Ve velkém parku Planten un Blomen uprostřed města se skrývá jedinečný skvost: typická japonská zahrada dokončená v roce 1990 zahradním architektem Yoshikuni Araki. Jejím srdcem je krásná čajovna postavená na břehu malého jezera plného koi kaprů. Tato zahrada, největší svého druhu nejen v Německu ale i v Evropě, nabízí místo klidu a harmonie uprostřed rušného města. Je to kouzelné místo k návštěvě, zejména na jaře, kdy kvetou třešňové květy, a na podzim, kdy se listy zbarví do červené, oranžové a žluté barvy. 

Hamburg japonská zahrada Zen
Hamburg japonská zahrada Zen

Hamburská radnice má více pokojů než Buckinghamský palác

Velká neorenesanční hamburská radnice byla postavena, aby reprezentovala bohatství a nezávislost pyšného přístavního města. V souladu s tím je vše na této budově monumentální. Stavba spočívá na více než 4 000 dubových pilířích, které rozkládají její váhu v bahnité půdě na břehu jezera Alster. Celková rozloha radnice je 17 000 metrů čtverečních a věž má výšku 112 metrů. Propracovanou fasádu zdobí 20 soch císařů. V neposlední řadě má 647 pokojů, o šest více než Buckinghamský palác, londýnské sídlo královny Alžběty II.

Je domovem největší miniaturní železnice na světě

V roce 2000 se dvojčata Frederik a Gerrit Braun rozhodli splnit svůj sen: postavit největší miniaturní železnici na světě. O rok později otevřeli Miniatur Wunderland – jedno z nejunikátnějších muzeí na světě. 1490 metrů čtverečních rozlehlý model zahrnuje 15 400 metrů železničních tratí. Existuje 1 040 vlaků s více než 10 000 vozy, přičemž nejdelší vlak se táhne 14,51 metrů. Muzeum se neustále rozšiřuje a s každým novým miniaturním světem, který je postaven, prolomí svůj vlastní Guinnessův světový rekord: největší modelářskou železnici na světe.

Adventní věnec byl vynalezen v Hamburku

Až budete příště zapálením svíčky odpočítávat čas do Vánoc, uvědomte si, že je to tradice, která začala v Hamburku v devatenáctém století. Jak příběh praví, během vánočního období sirotci neustále žádali zakladatele sirotčince Johanna Hinricha Wicherna, kdy konečně bude Štědrý večer. Přišel s geniální odpovědí: vzal si kolo z kočáru a připevnil na něj tolik svíček, kolik dní zbývalo do Vánoc. Vánoční tradice adventních věnců, zjednodušená na čtyři svíčky na jedlovém věnci, se od té doby rozšířila po celém světě.

Zdroj: https://theculturetrip.com

Také by vás mohlo zajímat...

1 Odpověď

  1. Wulffrith napsal:

    Se stavebnimi prutahy neumerne vzrostla cena budovy. Celkove naklady dosahly 865,6 milionu eur (23,4 miliardy korun), z toho Hamburk zaplatil 789 milionu eur. Podle puvodniho planu pritom mely byt naklady zhruba 300 milionu eur (8,1 miliardy Kc) a mesto melo hradit 77 milionu eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *