Deutschland Rammstein – rozbor písně a videoklipu

Už vzhledem k názvu našeho blogu by bylo trestuhodné opomenout tuto píseň německé kapely Rammstein. Videoklip k této písni je brán jednou skupinou jako zcela nevkusný a považují ho za znevážení holocaustu a druhá skupina považuje klip za velmi silnou připomínku těchto událostí a klip podporuje. Klip zde předkládáme z oficiálního kanálu Rammstein a jeho průřez německou historií od dob Římské říše, přes obě světové války až k záběrům z vesmírné lodi. Jelikož videoklip je sám o sobě nepochybně uměleckým dílem plným jinotajů, rozeberemo si ho v další části článku.

Rammstein – Deuschland oficiální video

Překlad textu Deutschland skupiny Rammstein

Du (du hast, du hast, du hast, du hast)
Hast viel geweint (geweint, geweint, geweint, geweint)
Im Geist getrennt (getrennt, getrennt, getrennt, getrennt)
Im Herz vereint (vereint, vereint, vereint, vereint)
Wir (wir sind, wir sind, wir sind, wir sind)
Sind schon sehr lang zusammen (ihr seid, ihr seid, ihr seid, ihr seid)
Dein Atem kalt (so kalt, so kalt, so kalt, so kalt)
Das Herz in Flammen (so heiß, so heiß, so heiß, so heiß)
Du (du kannst, du kannst, du kannst, du kannst)
Ich (ich weiß, ich weiß, ich weiß, ich weiß)
Wir (wir sind, wir sind, wir sind, wir sind)
Ihr (ihr bleibt, ihr bleibt, ihr bleibt, ihr bleibt)
Ty (ty máš, ty máš, ty máš, ty máš)
Jsi hodně plakalo (plakalo, plakalo, plakalo,
plakalo)
V duchu rozdělené (rozdělené, rozdělené, rozdělené, rozdělené)
V srdci sjednocené (sjednocené, sjednocené, sjednocené, sjednocené)
My (my jsme, my jsme, my jsme, my jsme)
Jsme už dlouho spolu (vy jste, vy jste, vy jste)
Tvůj chladný dech (tak chladný, tak chladný, tak chladný, tak chladný)
Srdce v plamenech (tak horké, tak horké, tak horké, tak horké)
Ty (ty můžeš, ty můžeš, ty můžeš, ty můžeš)
Já (já vím, já vím, já vím, já vím)
My (my jsme, my jsme, my jsme, my jsme)
Vy (vy zůstaňte, vy zůstaňte, vy zůstaňte, vy zůstaňte)
Deutschland – mein Herz in Flammen
Will dich lieben und verdammen
Deutschland – dein Atem kalt
So jung, und doch so alt
Deutschland!
Německo – mé srdce v plamenech
Chce tě milovat a zatratit
Německo – tvůj chladný dech
Tak mladé, a přece tak staré
Německo!
Ich (du hast, du hast, du hast, du hast)
Ich will dich nie verlassen (du weinst, du weinst, du weinst, du weinst)
Man kann dich lieben (du liebst, du liebst, du liebst, du liebst)
Und will dich hassen (du hasst, du hasst, du hasst, du hasst)
Überheblich, überlegen
Übernehmen, übergeben
Überraschen, überfallen
Deutschland, Deutschland über allen
Já (ty jsi, ty jsi, ty jsi, ty jsi)
Nechci tě nikdy opustit (ty pláčeš, ty pláčeš, ty pláčeš, ty pláčeš)
Lze tě milovat (ty miluješ, ty miluješ, ty miluješ, ty miluješ)
A chci tě nenávidět (ty nenávidíš, ty nenávidíš, ty nenávidíš, ty nenávidíš)
Arogantní, nadřazené
Převzaté, předané
Překvapené, přepadené
Německo, Německo nade vše
Deutschland – mein Herz in Flammen
Will dich lieben und verdammen
Deutschland – dein Atem kalt
So jung, und doch so alt
Deutschland – deine Liebe
Ist Fluch und Segen
Deutschland – meine Liebe
Kann ich dir nicht geben
Deutschland!
Deutschland!
Německo – mé srdce v plamenech
Chce tě milovat a zatratit
Německo – tvůj chladný dech
Tak mladé, a přece tak staré
Německo, tvá láska
Je kletbou i požehnáním
Německo – moje láska
Nemůžu ti dát
Německo!
Německo!
Du
Ich
Wir
Ihr
Du (übermächtig, überflüssig)
Ich (Übermenschen, überdrüssig)
Wir (wer hoch steigt, der wird tief fallen)
Ihr (Deutschland, Deutschland über allen)
Ty

My
Vy
Ty (mocné, zbytečné)
Já (nadčlověk, unavený)
My (kdo míříme vysoko, spadneme hluboko)
Vy (Německo, Německo nade vše)
Deutschland, mein Herz in Flammen
Will dich lieben und verdammen
Deutschland, dein Atem kalt
So jung, und doch so alt
Deutschland, deine Liebe
Ist Fluch und Segen
Deutschland, meine Liebe
Kann ich dir nicht geben
Deutschland!
Německo – mé srdce v plamenech
Chce tě milovat a zatratit
Německo – tvůj chladný dech
Tak mladé, přece tak staré
Německo, tvá láska
Je kletbou i požehnáním
Německo – moje láska
Nemůžu ti dát
Německo!

Rozbor videoklipu k písni

Fanoušci skupiny Rammstein si museli na nový videoklip počkat opravdu dlouho. Skupina vydala klip po osmi letech, ale za dlouhé čekání se svým fanouškům odvděčila vysokou kvalitou. Videoklip dlouhý devět minut a dvacetdva sekund si vzal na starosti Specter Berlin (vlastním jménem Eric Remberg) a to jak po stránce produkce, tak i režie. Snaha vzbudit kontroverzi, případně dokonce šokovat, která je skupině vlastní je zde dovedená k dokonalosti. Klip zobrazuje historii Německa v jeho velikosti i krutosti a není nijak chronologicky řazen. Přeskakujeme zde z jednoho časového období do druhého a u některých není jednoduché určit jejich správné zařazení, nebo původní myšlenku autora.

Začátek klipu – začátek století – začátek Germánie

Úvodní scéna klipu se odehrává v roce 16 našeho letopočtu, což není výsledkem našeho velkého pátrání, ale letopočet je přímo uveden v titulku klipu. Graficky je zde odkazováno na bitvu v Teutoburském lese, která proběhla v roce 9 našeho letopočtu. Uvedení roku 16 tak je odkazem na ukončení výpadů proti germánským kmenům, o kterém rozhodl císař Tiberius právě v tomto roce. Bitva v Teutoburském lese byla výsledkem smělého plánu Arminia na povstání germánských kmenů proti římanům a osvobození Germánie od jejich nadvlády. Arminius byl důvěrníkem římského správce germánie, kdy využil svého postavení a pod jeho vedením se podařilo porazit a krvavě vyhladit celé tři legie římských vojáků. Za tři dny a tři noci tak krvavě zemřelo přes 20.000 římských legionářů.

...

Už zde, v Teutoburském lese, se setkáváme s postavou černošské ženy, která v klipu představuje Germánii a bude nás provázet ve většině scén. Spolu s ní jsou ústředními postavami klipu členové kapely, kteří se v různých podobách podívají do všech období německa. Slovo „všech“ je ovšem zavádějící, jelikož přítomnost Německa najdeme v klipu pouze v náznacích a metaforách, ale graficky znázorněné zde není.

Germánie průvodkyní po milnících

Následně se v rychlém střihu proplétáme mezi bezpočtem významných období Německa. Zavítáme do roku 1937 a vidíme hořící vzducholoď Hindenburg, při jejíž katastrofě zahynulo 36 lidí (61 lidí přežilo, přestože vzducholoď vzplála 60 metrů nad zemí a k úplnému shoření ji stačilo 34 sekund). Poprvé vidíme v klipu astronauty s prosklenou rakví, na které budeme narážet až do posledních vteřin. Krvavý pěstní souboj je odkazem na Výmarskou republiku (1918 – 1933) a je prostřídán odkazem na východní Německo scénou s typickými symboly jako je znak NDR, bysta Lenina či Marxe. Režisér zvládl zakomponovat i prvního německého kosmonauta Sigmunda Jähna, který se podíval do vesmíru v roce 1978 spolu se Sověty na lodi Sojuz 31. Naše postava Germánie se zde také ukáže jako jakási moderně pojatá alternativa ke kvadrize na Braniborské bráně v Berlíně kdy zaujímá stejný postoj jako jako okřídlená bohyně vítězství, nicméně místo koňského čtyřspřeží drží na vodítku německé ovčáky. V této stylizaci nalezneme Germánii několikrát, nicméně vždy má na vodítku psů pět. Odkaz na nedávnou minulost nám Germánie tentokrát ukazuje opásána výbušninou. Stává se zde rukojmím ultralevicové teroristické skupiny RAF (Rote Armee Fraktion – Frakce Rudé Armády), která byla aktivní v letech 1970-1998 a zpěvák Till Lindemann zde pravděpodobně představuje Ulrike Meinhofovou, spoluzakladatelku RAF, která byla také nazývána „Skupina Baader-Meinhofová“.

Náznaky, symboly, metafory

Symbolika je zde obousměrná, tedy buď je něco symbolickým odkazem na posavu či událost, nebo je v události symbolicky naznačena myšlenka. Ukázkou prvního modelu jsou zde mniši brodící se v krysách, které odkazují na pověst o krysaři, který očistil v roce 1284 německé město Hameln od krys a po nevyplacení odměny odvedl za pomoci své píšťaly jako trest všechny místní děti. U nás je známé toto zpracování od Viktora Dyka pod názvem Krysař (původně novela vycházela pod názvem „Pravdivý příběh“). Opakem je scéna kdy mniši hodují na těle Germánie a pod hodovním stolem znázorňují peklo postavy v BDSM oblecích. Zde konkrétní obraz odkazuje na chování církve, její kupčení s odpustky a rozpor mezi jejím chováním a tím co káže. Na podobný kontrast odkazuje i scéna z éry socialismu, kdy tajná policie a vládnoucí garnitura utlačující obyvatelstvo a tvrdě vyžadující dodržování předpisů a doktríny vesele hoduje, nezřízeně popíjí a porušuje veškeré zákazy. Pro větší explicitu tohoto vyjádření protagonisté této scény kouří přímo pod nápisem „RAUCHEN VERBOTEN“tedy „KOUŘENÍ ZAKÁZÁNO“. Záběry z vězení, kde bachaři mlátí pendreky vězně by se také daly zařadit mezi symbolické. Celé vězeňské intermezzo je provázeno padajícími bankovkami, jež jsou odkazem na hyperinflaci po první světové válce. Rozčarování z této hyperinflace pomohlo nasměrovat zlomený národ do náruče nacismu. Záběrem, kde se objímá mnich s nacistickým důstojníkem poukazuje režisér na úspěšné soužití církve s nacisty.

...

Již v první scéně v Teutoburském lese odřeže Germánie hlavu zpěváka kapely a v průběhu celého klipu ji můžeme s touto hlavou zahlédnout mnohokrát. Jde o odkaz na biblickou postavu Salome, která si jako odměnu za svůj tanec králi Herodovi vyžádala hlavu Jana Křtitele. V našich končinách tento příběh zpopularizoval Karel Kryl svou písní Salome.

Holokaust a otevřená budoucnost

Největší ohlasy vyvolaly scény z koncentračního tábora a obecně scény spojené s druhou světovou válkou. Do nich nás lehce přenesla připomínka pálení čarodějnic mnichy a pálení knih příslušníky SS. Charlotte Knoblochová, bývalá předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu nešetřila Rammstein už po vydání traileru k tomuto videoklipu. Pro německý Bild uvedla: „Tímto videoklipem kapela překročila hranici. Instrumentalizace a bagatelizace holocaustu, jak je znázorněno na videu, je nezodpovědná.“ Scéna z koncentračního tábora zobrazuje čtyři členy kapely na šibenici ve vězeňském oblečení. Na prsou mají znaky, které označovaly důvod proč je vězeň v koncentračním táboře. Růžový trojúhelník pro homosexuály, žlutá hvězda pro židy a červená hvězda pro politické vězně (převážně KPD – Kommunistische Partei Deutschlands – Komunistická strana Německa). V pravém dolním rohu jeden z vězňů leští boty příslušníku SS jako alegorie snahy některých vězňů pomáhat věznitelům ve snaze přežít. Podobnou připomínkou je i start rakety V2, na jejíž hromadné produkce paradoxně pracovali vězni z koncentračního tábora Dora (pobočka koncentračního tábora Buchenwald).

Budoucnost je v klipu naznačena snad až příliš umělecky a dává mnoho možností výkladu. Germánie zde pod dodhledem vědců rodí psy. Přestože v mnoha zdrojích o tomto videoklipu je uvedeno, že Germánie rodí německé leonbergery, jsme přesvědčeni, že se jedná o německé ovčáky. Německý ovčák byl oblíbencem Hitlera, Himmlera či Hindenburga a Hitlerova fena Blondi měla významnou roli v nacistické propagandě. Následně Germánie uložená v skleněné rakvi odplouvá do vesmíru. Skleněná rakev působí až pohádkově a navozuje atmosféru Sněhurky v kontrastu k syrovosti celého klipu. Jestli cesta skleněné rakve, uvnitř které leží Germánie tmavé pleti, do vesmíru odkazuje na otevřenou budoucnost, nebo má být kritikou aktuálního směřování Německa je už ale opravdu jen na vaší fantazii.

Také by vás mohlo zajímat...

4 Odpovědi

  1. Marty napsal:

    Jen si dovolím malý postřeh. Ve scéně, kdy Germania rodí psy, jí asistuje muž v červeném taláru. Jedná se o tradiční talár ústavního soudce.

  2. worker napsal:

    Ja by som si dovolil taký osobný postreh, na konci klipu počas titulkov je zrejme naznačené, že to kontroverzné milované a zatracované Nemecko má predsa budúcnosť. A síce väzni pod šibenicou stoja na opustenom dvore síce so slučkou na krku, ale živí. Germánia s pozdvihnutým mečom a neskôr zrejme s nemeckou orlicou na svojej ruke stále stojí aj s nádejou na budúcnosť….

  3. Pupák napsal:

    Poslední scénu, jak Germánie odlétá do hlubin vesmíru jsem pochopil tak, že jednou se to zlo, rodící psy, objeví na jiné planetě a všechno začne nanovo.
    Zároveň víru kapely v to, že se Německo dokázalo zbavit černých stránek své historie a je z něj seriózní stát.

    • Deutschland napsal:

      Ano, poslední část je opravdu otevřená a těch výkladů je mnoho. Díky, že jsi se podělil o svůj pohled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *