Německý ovčák – zajímavá historie a původ

Různí předci německého ovčáka existovali v Německu a po celé Evropě přibližně od 7. století. Jak již název ovčácký pes napovídá, tato robustní a silná zvířata byla používána ke shánění stád a hlídání věcí svých majitelů.

Historie německého ovčáka, jak ho známe dnes, však oficiálně začíná až koncem 19. století. Byl primárně vyšlechtěn v jižním Německu a konkrétněji má svůj původ ve Württembersku a Durynsku. V poslední třetině 19. století byli němečtí ovčáci příležitostně kříženi se skutečnými vlky. Docházelo k tomu na základě falešné víry, že vlčí krev ochrání před obávanou psinkou a podpoří tak zdraví a robustnost zvířat. Výsledkem byli psi s vlčím vzhledem , kteří se ale bohužel chovali nepředvídatelně a agresivně. Známým křížencem vlka a ovčáka byla fenka „Mores Plieningen“, předchůdce známého „Horand von Grafrath“.

Německý ovčák

V roce 1871 zahájil pruský dvorní kapitán (rytmistr) Max von Stephanitz, který je dnes považován za zakladatele tohoto plemene, cílený chov těchto všestranných psů. Roku 1882 byl v Hannoveru vystaven první německý ovčák z chovu barona von Knigge, paradoxně se jednalo o psa bílého zbarvení, které současný standard nepovoluje. Stephanitz dosáhl velkého úspěchu se psem „Hektor von Linksrhein“, kterého po zakoupení 15. ledna 1898 přejmenoval na „Horand von Grafrath“. Horand byl prvním psem, který byl zapsán do plemenné knihy nově založeného „Svazu německých ovčáků“, který stanovil první standard tohoto plemene 20. září 1899 ve Frankfurtu nad Mohanem. Stephanitz zaměřil celé své chovatelské úsilí na něj a jeho bratra „Luchse von Sparwasser“.

Horand von Grafrath a Luchs von Sparwasser a také pes „Mari von Grafrath“ jsou nyní považováni za rodiče německého ovčáka. Většina německých ovčáků sleduje jejich rodokmen.

...

Německý ovčák = Alsaský ovčák

Německý ovčák měl ctnosti odvahy, loajality, poslušnosti, vytrvalosti a robustnosti, díky čemuž se stal světově proslulým a jedním z nejoblíbenějších služebních plemen psů v mnoha zemích.

V době první a druhé světové války byly tyto vlastnosti stylizovány jako „německé ctnosti“. Německý ovčák se stal symbolem nacionálně socialistického cítění. V důsledku protiněmeckých nálad v zahraničí změnil British Kennel Club název plemene v roce 1919 na „Alsaský vlčák“ nebo později jednoduše na „Alsaský pes“. Tím se obešel atribut „Německý“ v názvu. Tato změna názvu byla zrušena až v roce 1977. Změnu názvu akceptovala většina anglicky mluvících zemí a po první světové válce provedli změnu i tyto země.

Přesto byl německý ovčák vyhledávaným válečným psem nejen na německé straně, ale i na straně spojenců. Proslul však především působením v koncentračních táborech a jako věrný společník Adolfa Hitlera. Četné fotografie z nacistické propagandy ukazují Hitlera s jeho německým ovčákem „Blondi“. U nás byl německý ovčák nasazen v roce 1953 jako hlídací pes v českém pohraničí a následně v roce 1962 zařazen také pro potřeby policie. Američané nasadili běhěm druhé světové války v Evropě 7 psích čet s německými ovšáky a dalších 8 jich nasadili mimo Evropu.

Německý ovčák ve filmu

V našich končinách máme ve filmu zachycen přímo počátek chovu tohoto plemene včetně psa Horanda. Konkrétně se tímto tématem zabývá televizní seriál Dobrodružství kriminalistiky Antonína Moskalíka ve své třetí sérii v epizodě s názvem „Pes„, která byla třetím dílem této série.

Komisař REX

Německý ovčák

Tento rakousko-německý seriál se natáčel od roku 1994 až do roku 2015. Natáčení zahájil německý ovčák Reginald von Ravenhorst a v seriálu hrál plných 5 let spolu se svými bratry, kteří ho zastupovali při náročných scénách. Tento německý ovčák odmítal reagovat na jméno „Rex“ a reagoval pouze na své jméno Reginald. Všechny scény, kde byl pes osloven museli být tedy následně upraveny a přemluveny originálními herci.Reginalda následně nahradil Rhett a udržel si svou roli až do konce rakouské verze roku 2004.

V roce 2008 na původní seriál navázala italská produkce a pod názvem „Návrat komisaře Rexe“ natáčela až do roku 2015 a to postupně se čtyřmi různými psi jménem: Alex, Henry, Nick a Achi

Harry Potter

Ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu se setkáváme se zvěromágem Siriusem Blackem, který se mění v černého německého ovčáka. Tuto postavu ztvárnil německý ovčák Shadowberry kaskadéra Paula Thompsona. O tomto psím herci jsme mohli slyšet ještě v roce 2011, kdy už se původní majitel nebyl schopen o Berryho starat a tak vznikla kampaň na adopci v té době desetiletého psa.

K-9, můj přítel se studeným čumákem

Americká akční komedie z roku 1989 s Jimem Belushi v hlavní roli má německého ovčáka minimálně na stejné pozici jako hlavního hrdinu. Ve filmu se pes jmenuje Jerry Lee, ale skutečným jménem psího herce je Rando. Rando byl policejním psem oddělení v Kansas City v Missouri a před natáčením filmu musel absolvovat intenzivní výcvik u známé trenérky Kate Ann Millerové.

...

Rin Tin Tin – hollywoodská hvězda

Rin-Tin-Tin je asi nejslavnějším německým ovčákem u filmu. Jako štěně si ho po první světové válce přivezl do Los Angeles z Francie americký voják Lee Duncan a rozhodl se z něj vychovat filmovou hvězdu. Rin Tin Tin hrál ve 27 hollywoodských filmech a v roce 1960 (28 let po jeho smrti) získal svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Přestože se žádný z filmů, kde Rin Tin Tin hrál nestal vyloženě kultovním, měl tento německý ovčák zásadní vliv na vývoj filmových Oskarů, V roce 1929, kdy se udělovala cena Oskara poprvé, získal v kategorii nejlepší herec nejvíce hlasů právě Rin Tin Tin. Akademie filmového umění proto narychlo doplnila do pravidel, že cenů může získat pouze lidská bytost.

Pokud by jste si mysleli, že Rin Tin Tin je jediným psem na Hollywoorskím chodníku slávy, tak by jste se mýlili. Aktuálně jsou zde ještě další dva filmový velikáni a to Strongheart a Lassie.Jelikož Strongheart je také německý ovčák, tak mlžeme říci, že Hollywoodský chodník slávy mezi psi ovládlo právě toto plemeno.

Také by vás mohlo zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *